1.5KE27CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 23.1 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE27CA
Order No.: 09S1087
EAN: 4099879047960
MPN:
1.5KE27CA
Series: 1.5KE
1.5KE27CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 23.1 V
Breakdown voltage 27 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C