SGL2-40-3G | Diotec Semiconductor
Schottky diode, 40 V (RRM), 2 A, DO-213AA, mini MELF, SGL2-40-3G
Order No.: 67S0376
MPN:
SGL2-40-3G
Series: SGL
SGL2-40-3G Diotec Semiconductor Schottky Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 5,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
2500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD Schottky Diode, SGL2-40-3G, Diotec
SMD Schottky barrier rectifier diode
Features
  • High current rating
  • Low forward voltage drop
  • Low reverse leakage current
  • High power dissipation
  • Package compatible to SOD-87
Applications
  • Output Rectification in AC/DC & DC/DC converters
  • Polarity Protection
  • OR-ing diodes
  • Free-wheeling diodes
Technical specifications
Filter Property Value
Product type schottky barrier rectifier diode
Enclosure DO-213AA, mini MELF
Voltage V RRM (peak reverse voltage) 40 V
Surge blocking voltage V RMS 40 V
Forward Current 2 A
Number of diodes 1
Junction temperature (min.) -50 °C
Junction temperature (max.) 150 °C
Capacity 30 pF
Assembly SMD
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C