BAS70-04W-AQ | Diotec Semiconductor
Schottky diode, 70 V (RRM), 70 mA, SOT-323, BAS70-04W-AQ
Order No.: 67S0068
MPN:
BAS70-04W-AQ
Series: BAS
BAS70-04W-AQ Diotec Semiconductor Schottky Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 5 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
3000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD Schottky Diode, BAS70-04W-AQ, Diotec
SMD Small signal schottky diode
Features
  • Very high switching speed
  • Low junction capacitance
  • Low leakage current
  • AEC-Q101 qualified
Applications
  • Signal processing
  • High-speed switching
  • Polarity Protection
Technical specifications
Filter Property Value
Product type small signal schottky diode
Version AEC-Q101 qualified
Enclosure SOT-323
Voltage V RRM (peak reverse voltage) 70 V
Surge blocking voltage V RMS 70 V
Forward Current 70 mA
Number of diodes 2
Junction temperature (min.) -55 °C
Junction temperature (max.) 150 °C
Capacity 2 pF
Assembly SMD
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 150 °C