BAS70-05-7-F | Diodes
Schottky rectifier diode, 70 V (RRM), 70 mA, SOT-23, BAS70-05-7-F
Order No.: 10S7454
EAN: 4099879044518
MPN:
BAS70-05-7-F
Series: BAS
BAS70-05-7-F Diodes Schottky Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 941 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
50 pcs.
200 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Schottky diode, BAS70-05-7-F, Diodes
The 70 mA surface-mount Schottky barrier diode in SOT23 package, offers low-forward voltage drop and fast switching capability, designed with PN junction guard ring for transient and ESD protection.
Features
  • Low turn-on voltage
  • Totally lead-free & fully RoHS compliant
  • Halogen and antimony free
Technical specifications
Filter Property Value
Product type schottky rectifier diode
Enclosure SOT-23
Voltage V RRM (peak reverse voltage) 70 V
Surge blocking voltage V RMS 49 V
Forward Current 70 mA
Number of diodes 2
Junction temperature (min.) -55 °C
Junction temperature (max.) 125 °C
Capacity 2 pF
Assembly SMD
min. operating temperature -65 °C
max. operating temperature 150 °C