PLA10160 | Celduc Relais
Magnet sensor, plastic, built-in mounting, 1 Form A (N/O), 10 W, 100 V (DC), 0.5 A, PLA10160
Order No.: 45P4552
EAN: 3760283305007
MPN:
PLA10160
Series: PL
PLA10160 Celduc Relais Proximity Switches, Reed switches
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
45 pcs.
Magnetic proximity sensor, PLA10160, Celduc Relais
Magnetic proximity sensor with REED switch and 1 normallly open contact.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type magnet sensor
Version plastic
Latching switching function 1 Form A (N/O)
Breaking capacity 10 W
Switching Voltage (DC) 100 V
Switching Voltage (AC) 48 V
switching current 0.5 A
Detecting distance 19 mm
Assembly built-in mounting
Connection cable connection 15 m
Degree of protection (IP) IP67
Length 32 mm