MP930-100-1% | Caddock
Power metal film resistor, 100 Ω, 30 W, ±1 %, MP930-100-1%
Order No.: 60E654
EAN: 4099879696892
MPN:
MP930-100-1%
Series: MP9
MP930-100-1% Caddock Wirewound Resistors Image 1
MP930-100-1% Caddock Wirewound Resistors Image 2
MP930-100-1% Caddock Wirewound Resistors Image 3
Image may differ
Available: 1,002 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
200 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power metal film resistors, 15 to 100 W, tolerance 1.0 %, TO package, type Caddock MP 915/925/930/9100.
Low inductance, mountable on heatsinks, with heat dissipating ceramic mounting surface
Rated load 30 W, type MP 930.
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 100 Ω
Tolerance ±1 %
Power 30 W
Design radial
Assembly THT
Version power metal film resistor
Temperature coefficient -20/80 ppm/K
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 150 °C
Length 10.41 mm
Width 3.18 mm
Height 16.26 mm