PX0695/15/63 | BULGIN
Panel socket F, 3 pole, snap-in, plug-in connection, black, PX0695/15/63
Order No.: 41F1720
EAN: 4099889862980
MPN:
PX0695/15/63
Series: IEC Connectors
PX0695/15/63 BULGIN Device Connectors Image 1
PX0695/15/63 BULGIN Device Connectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 45 pcs.
Available in 12 Days: 3,054 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Snap-fit to panel IEC power outlets, type Bulgin PX0695.
Snap-fit to panel; Termination: 6.3 mm tab. Panel thickness: 1.5 mm. Operating voltage: 250 VAC. Operating current: 10 A. Contact resistance: max. 10 mohm. Operating temperatures: –40 °C to +70 °C. Certifications: ENEC 10, VDE, UL, CSA. Inflammability: UL 94 V-0.
Type: PX0695/15/63, snap-fit to panel IEC power outlet
Technical specifications
Filter Property Value
Product type panel socket
Pin number 3 pole
IEC designation F
Colour black
Connection plug-in connection
Assembly snap-in
Design straight
Power switch available No
Switch illuminated No
Fuse holder present No
Line filter present No
Panel thickness 1.5 mm
Rated voltage IEC 250 V
Rated voltage UL/CSA 250 V
Rated current IEC 10 A
Rated current UL/CSA 15 A
Pin temperature 70 °C