PX0675/63 | BULGIN
Panel socket F, 3 pole, screw mounting, plug-in connection, black, PX0675/63
Order No.: 41F1718
EAN: 4099889862966
MPN:
PX0675/63
Series: IEC Connectors
PX0675/63 BULGIN Device Connectors Image 1
PX0675/63 BULGIN Device Connectors Image 2
Image may differ
Available: 32 pcs.
Next delivery: 200 pcs. on 2026-05-20
Available in 12 Days: 8,862 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Flange mount IEC power outlets, type Bulgin PX0675.
Flange mount; Operating voltage: 250 VAC. Operating current: 10 A. Termination: 6.3 mm tab. Contact resistance: max. 10 mohm. Operating temperatures: –40 °C to +70 °C. Certifications: ENEC 10, VDE, UL, CSA. Inflammability: UL 94 V-0.
Type: PX0675/63, flange mount IEC power outlet
Technical specifications
Filter Property Value
Product type panel socket
Pin number 3 pole
IEC designation F
Colour black
Connection plug-in connection
Assembly screw mounting
Design straight
Power switch available No
Switch illuminated No
Fuse holder present No
Line filter present No
Rated voltage IEC 250 V
Rated voltage UL/CSA 250 V
Rated current IEC 10 A
Rated current UL/CSA 15 A
Pin temperature 70 °C