CG0603MLA-5.5ME | Bourns Electronics GmbH
Varistor, SMD 0603, VV 8 V, 30 A, 5.5 V (DC), 4 V (AC), 0.1 J, CG0603MLA-5.5ME
Order No.: 06E8293
EAN: 4099879984081
MPN:
CG0603MLA-5.5ME
Series: CG0603MLA
CG0603MLA-5.5ME Bourns Electronics GmbH Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 2,900 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
100 pcs.
1000 pcs.
16000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
ESD Clamp protector, CG0603MLA-5.5ME, Bourns Electronics GmbH
Features
  • Low capacitance and leakage currents for invisible load protection
  • Lead free
  • Withstands multiple ESD strikes
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 0603
Varistor Voltage Type 8 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 30 A
Rated voltage (DC) 5.5 V
Rated voltage (AC) 4 V
Energy absorption 0.1 J
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C