SF-0402S315-2 | Bourns Electronics GmbH
SMD fuse SMD 0402, 3.15 A, T, 24 V (DC), 35 A breaking capacity, SF-0402S315-2
Order No.: 51G3012
EAN: 4099889094947
MPN:
SF-0402S315-2
Series: SF-0402S
SF-0402S315-2 Bourns Electronics GmbH Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
10000 pcs.
SMD-Fuse, SF-0402S315-2, Bourns
Features
  • Slow blow thin film chip fuse for overcurrent protection
  • 1005 (EIA 0402) miniature footprint
  • Surface mount packaging for automated assembly
  • UL listed (UL 248-14)
  • RoHS compliant
Technical specifications
Filter Property Value
Version SMD fuse
Design SMD 0402
Enclosure SMD
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 24 V
Breaking capacity 35 A
Length 1 mm
Width 0.52 mm
Height 0.35 mm