SF-0402F125-2 | Bourns Electronics GmbH
SMD fuse SMD 0402, 1.25 A, F, 32 V (DC), 35 A breaking capacity, SF-0402F125-2
Order No.: 51G2995
EAN: 4099889094787
MPN:
SF-0402F125-2
Series: SF-0402F
SF-0402F125-2 Bourns Electronics GmbH Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
10000 pcs.
SMD-Fuse, SF-0402F125-2, Bourns
Features
  • Fast acting thin film chip fuse for overcurrent protection
  • 1005 (EIA 0402) miniature footprint
  • Surface mount packaging for automated assembly
  • RoHS compliant
  • Halogen free
Technical specifications
Filter Property Value
Version SMD fuse
Design SMD 0402
Enclosure SMD
Rated current 1.25 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (DC) 32 V
Breaking capacity 35 A
Length 1 mm
Width 0.52 mm
Height 0.35 mm