CM40303CT-292 | Bourns Electronics GmbH
Common mode choke, THT, 2.9 mH, 25 A, CM40303CT-292
Order No.: 05D5971
EAN: 4070211017681
MPN:
CM40303CT-292
Series: CM4030
CM40303CT-292 Bourns Electronics GmbH Fixed Inductors
Image may differ
Available: 10 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Filter, CM40303CT-292, Bourns Electronics GmbH
The CM40303CT-292 Common Mode Choke offers an inductance range from 2.90 mH to 8.90 mH nominally and a current range from 10 A to 25 A with a footprint measuring 41 mm long, 31 mm wide, and 40 mm tall. The CM40303CT-292 is designed for filtering common mode noise in a wide range of industrial and commercial application such as energy storage, enterprise computing, and green energy. A high permeability nanocrystalline core results in a self-resonant frequency up to 3 MHz, ideal for filtering a high-frequency switching supply, with a temperature rating from -40 °C to +125 °C.
Features
  • AC EMI filtering common mode choke
  • Rated current: up to 25 Amps
Applications
  • AC power supplies
  • AC input filters
  • DC power converters
  • General EMI applications
Technical specifications
Filter Property Value
Product type common mode choke
Inductance 2.9 mH
DC current 25 A
Tolerance -40/+50 %
DC resistance 5.2 mΩ
Measuring frequency 100 kHz
Design THT
Length 41 mm
Width 31 mm
Height 40 mm