MDL4U400B | BK PRECISION
Electronic load, 0,1 bis 80 V, outputs: 1, 0 to 60 A, 400 W, 0 to 80 V, MDL4U400B
Order No.: 35K0185
EAN: 817050974003
MPN:
MDL4U400B
MDL4U400B BK PRECISION Bench Power Supplies and Loads
1 pcs.
Programmable DC Electronic Load, MDL4U400B, BK PRECISION
The MDL4U400B provides users the flexibility to test a wide range of power sources from multi-output DC power supplies to batteries, fuel cells, and photovoltaic arrays. The mainframe consists of a controller and four open slots that can be populated with any combination of modules up to 2400 W (up to 4800 W with mainframe extension). This high-performance electronic load module is capable of operating in constant current (CC), constant voltage (CV), constant resistance (CR), and constant power (CW).
  • Adjustable slew rate in CC mode
  • 4U form factor
Filter Property Value
Output voltage DC 0.1 to 80 V
Range of Output Currence 0 to 60 A
Power 400 W
Input voltage AC 0 to 80 V
Number of outputs 1
Load resistance 0.05 to 10 Ω
Width 82 mm
Height 170.5 mm
Depth 573 mm