HPS20K800-400V | BK PRECISION
Laboratory power supply, 0 bis 800 V, outputs: 1 (25 A), 0 to 25 A, 20000 W, 360-440 VAC, HPS20K800-400V
Order No.: 35K0163
EAN: 817050972092
MPN:
HPS20K800-400V
HPS20K800-400V BK PRECISION Bench Power Supplies and Loads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
DC Power supply, HPS20K800-400V, BK PRECISION
The DC Power Supply provides 20 kW of clean output power and high efficiency in a compact 3U form factor. This power supply is well equipped for ATE system applications requiring a wide output voltage up to 1500 V. Multiple power supplies can be combined in parallel to increase the total output power to 160 kW. The 5-inch touchscreen offers intuitive control while displaying both set and measured values including simulated internal resistance. The script function enables the power supply to output a sequence of user-defined voltage/current steps based on a set of written commands.
Features
  • Efficiency up to 94%
  • Built-in voltage and current measurement
  • Galvanically isolated analog control and monitoring interface
  • OVP, OCP, OPP, UVP (under voltage protection), and key lock function
  • Configurable voltage and current rise time
  • Thermostatically-controlled fans help minimize noise
  • Simulate the output of photovoltaic arrays
  • Remote sense to compensate for voltage drop
Applications
  • Testing photovoltaic components including inverters and battery charge controllers
  • Relay and component device testing
  • Various applications in aerospace, electric vehicle (EV), and green technology industries
  • Manufacturing and production test
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 0 to 800 V
Output current 25 A
Range of Output Currence 0 to 25 A
Power 20000 W
Input voltage AC 360-440 VAC
Number of outputs 1
Width 482 mm
Height 132.5 mm
Depth 614.7 mm