12103C564K4Z2A | AVX
Ceramic capacitor, 560 nF, 25 V (DC), ±10 %, SMD 1210 (3225), X7R, 12103C564K4Z2A
Order No.: 55D5547
EAN: 4099879777157
MPN:
12103C564K4Z2A
Series: CAPCS12103C
12103C564K4Z2A AVX Ceramic Capacitors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 18 Weeks
Subject to prior sale
4000 pcs.
Ceramic capacitor, 12103C564K4Z2A, AVX
Technical specifications
Filter Property Value
Capacity 560 nF
Rated voltage (DC) 25 V
Tolerance ±10 %
Dielectric material X7R
Design SMD 1210 (3225)
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Length 3.2 mm