12103A681KAT2A | AVX
Ceramic capacitor, 680 pF, 25 V (DC), ±10 %, SMD 1210 (3225), C0G, 12103A681KAT2A
Order No.: 55D5415
EAN: 4099879775849
MPN:
12103A681KAT2A
Series: CAPCS12103A
12103A681KAT2A AVX Ceramic Capacitors
4000 pcs.
Ceramic capacitor, 12103A681KAT2A, AVX
C0G (NP0) ceramics offer one of the most stable capacitor dielectrics available. Capacitance change with temperature is 0 ±30ppm/°C which is less than ±0.3% C from -55°C to +125°C. Capacitance drift or hysteresis for C0G (NP0) ceramics is negligible at less than ±0.05% versus up to ±2% for films. Typical capacitance change with life is less than ±0.1% for C0G (NP0), one-fifth that shown by most other dielectrics. C0G (NP0) formulations show no aging characteristics.
Technical specifications
Filter Property Value
Capacity 680 pF
Rated voltage (DC) 25 V
Tolerance ±10 %
Dielectric material C0G
Design SMD 1210 (3225)
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Length 3.2 mm