12103A122JAT2A | AVX
Ceramic capacitor, 1.2 nF, 25 V (DC), ±5 %, SMD 1210 (3225), C0G, 12103A122JAT2A
Order No.: 55D5362
EAN: 4099879775382
MPN:
12103A122JAT2A
Series: CAPCS12103A
12103A122JAT2A AVX Ceramic Capacitors
Subject to prior sale
4000 pcs.
Ceramic capacitor, 12103A122JAT2A, AVX
C0G (NP0) ceramics offer one of the most stable capacitor dielectrics available. Capacitance change with temperature is 0 ±30ppm/°C which is less than ±0.3% C from -55°C to +125°C. Capacitance drift or hysteresis for C0G (NP0) ceramics is negligible at less than ±0.05% versus up to ±2% for films. Typical capacitance change with life is less than ±0.1% for C0G (NP0), one-fifth that shown by most other dielectrics. C0G (NP0) formulations show no aging characteristics.
Technical specifications
Filter Property Value
Capacity 1.2 nF
Rated voltage (DC) 25 V
Tolerance ±5 %
Dielectric material C0G
Design SMD 1210 (3225)
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Length 3.2 mm