O- 6,144000M-AQO 14-50-5,0-A | Auris
Crystal oscillator, 6.144 MHz, ±50 ppm, 15 pF, THT, (L x W x H) 20.4 x 13.1 x 5.3 mm, O- 6,144000M-AQO 14-50-5,0-A
Order No.: 77D842
EAN: 4099879147479
MPN:
O- 6,144000M-AQO 14-50-5,0-A
Series: AQO 14
O- 6,144000M-AQO 14-50-5,0-A Auris Oscillators
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
Quartz oscillators, CMOS/TTL compatible, type Auris AQO14.
In 14-pole DiL package; Operating temperatures: 0 to +70 °C. Frequency stability: ±50 ppm. Symmetry: 40/60 % at 0.5 VDD. Rise and decay time max. 10 ns. Input voltage: 5.0 VDC ±10 %. Input current: 1.0 to 20 MHz 20 mA, 22 to 40 MHz 30 mA, 45 to 80 MHz 40 mA. Connections: 1/NC, 7/GND, 8/Out, 14/5.0 VDC/C-MOS, compatible, 1-10 TTL gates. Dimension H: 5.3 mm (100 MHz = 7.7 mm).
Type: 6.144000 MHz
Technical specifications
Filter Property Value
nominal frequency 6.144 MHz
Frequency stability ±50 ppm
Assembly THT
Length 20.4 mm
Width 13.1 mm
Height 5.3 mm
Capacity 15 pF
min. operating temperature 0 °C
max. operating temperature 70 °C