O- 3,686400M-AQO 08-50-5,0-A | Auris
Crystal oscillator, 3.686 MHz, ±50 ppm, 15 pF, THT, (L x W x H) 12.9 x 12.9 x 5.8 mm, O- 3,686400M-AQO 08-50-5,0-A
Order No.: 77D9660
EAN: 4099879147899
MPN:
O- 3,686400M-AQO 08-50-5,0-A
Series: AQO 08
O- 3,686400M-AQO 08-50-5,0-A Auris Oscillators Image 1
O- 3,686400M-AQO 08-50-5,0-A Auris Oscillators Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 36 pcs.
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Quartz oscillators, CMOS/TTL compatible, type Auris AQO08.
In 8-pole DiL package; Operating temperatures: 0 to +70 °C. Frequency stability: ±50 ppm. Symmetry: 40/60 % at 0.5 VDD. Rise and decay time max. 10 ns. Input voltage: 5.0 VDC ±10 %. Input current: 1.0 to 20 MHz 20 mA, 24 to 40 MHz 30 mA, 50 to 80 MHz 40 mA. Connections: 1/NC, 4/GND, 5/Out, 8/+VDD. Dimension H: 5.8 mm (80 MHz = 7.7 mm).
Type: 3.686400 MHz
Technical specifications
Filter Property Value
nominal frequency 3.686 MHz
Frequency stability ±50 ppm
Assembly THT
Length 12.9 mm
Width 12.9 mm
Height 5.8 mm
Capacity 15 pF
min. operating temperature 0 °C
max. operating temperature 70 °C