Q8F1CXXW24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), white, 30 mcd, Mounting Ø 8 mm, pitch 1.25 mm, LED number: 1, Q8F1CXXW24E
Order No.: 31G7014
EAN: 4099889581355
MPN:
Q8F1CXXW24E
Series: Q8F1CXX
Q8F1CXXW24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, Q8F1CXXW24E, APEM
The Q8F1CXXW24E LED Indicator is a versatile and reliable product that is designed to meet your needs. With its 8 mm mounting hole, it can easily be installed in various applications. The flush bezel style gives it a sleek and modern look, while the bright chrome bezel finish adds a touch of sophistication. The solder lug fastons terminals ensure a secure and durable connection. This LED indicator provides a fixed white light illumination, making it easy to see and understand. With a voltage of 24 VDC, it is compatible with most power supplies. And with an IP67 sealing, it is protected against dust and water, ensuring its durability in harsh environments.
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 5 mm
Installation diameter 8 mm
Farbe der Beleuchtung white
Luminous intensity 0.03 cd
Assembly PCB mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 1.25 mm