Q16F1CXXW24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), white, 150 mcd, Mounting Ø 16 mm, pitch 1.25 mm, LED number: 1, Q16F1CXXW24E
Order No.: 31G7044
EAN: 4099889581645
MPN:
Q16F1CXXW24E
Series: Q16F1CXX
Q16F1CXXW24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 1
Q16F1CXXW24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, Q16F1CXXW24E, APEM
The Q16F1CXXW24E LED Indicator is a versatile and reliable product that is designed to meet your illumination needs. With a 16 mm mounting hole, it can easily be installed in various applications. The flush bezel style adds a sleek and modern touch to any design. The solder lug fastons terminals ensure a secure and efficient connection. The bright chrome bezel finish adds a touch of elegance to the indicator. With its fixed white light illumination, it provides a clear and visible signal. Operating at 24 VDC, it offers a reliable and consistent performance. Additionally, its IP67 sealing ensures protection against dust and water, making it suitable for both indoor and outdoor use.
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 10 mm
Installation diameter 16 mm
Farbe der Beleuchtung white
Luminous intensity 0.15 cd
Assembly PCB mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 1.25 mm