Q12P1CXXY24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), yellow, 50 mcd, Mounting Ø 12 mm, pitch 2.54 mm, LED number: 1, Q12P1CXXY24E
Order No.: 31G7027
EAN: 4099889581478
MPN:
Q12P1CXXY24E
Series: Q12P1CXX
Q12P1CXXY24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays
Image may differ
Available: 62 pcs.
Next delivery: 100 pcs. on 2026-08-20
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
LED-Signal lamp, Q12P1CXXY24E, APEM
The Q12P1CXXY24E LED Indicator is a versatile and high-quality product designed to meet your needs. With a 12 mm mounting hole, it can easily fit into various applications. The prominent bezel style adds a touch of sophistication to your devices. The solder lug fastons 28 x 08 terminals ensure a reliable connection. The bright chrome bezel finish enhances the overall aesthetics. Featuring fixed light illumination, this indicator provides a steady and clear indication. The yellow LED color adds vibrancy to your displays. Operating at 24 VDC, it offers efficient and reliable performance. With an IP67 sealing, it is resistant to dust and water, ensuring durability in challenging environments.
Technical specifications
Filter Property Value
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 8 mm
Installation diameter 12 mm
Farbe der Beleuchtung yellow
Luminous intensity 0.05 cd
Assembly PCB mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 2.54 mm