Q12P1CXXG24E | APEM
Signal light, 24 V (DC), green, 60 mcd, Mounting Ø 12 mm, pitch 2.54 mm, LED number: 1, Q12P1CXXG24E
Order No.: 31G7026
EAN: 4099889581461
MPN:
Q12P1CXXG24E
Q12P1CXXG24E APEM Signal Lamps, Indicators, Arrays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
100 pcs.
LED-Signal lamp, Q12P1CXXG24E, APEM
The Q12P1CXXG24E LED Indicator is a highly reliable and versatile product that is perfect for a wide range of applications. With its 12 mm Mounting Hole, it can easily be installed in various settings. The Prominent Bezel Style adds a touch of elegance to any device or equipment it is used with. The Solder Lug Fastons 28 x 08 Terminals ensure a secure and efficient connection. The Bright Chrome Bezel Finish gives it a sleek and polished look. The Fixed LightKK Type Of Illumination provides a steady and consistent light source. The Green LED Color is vibrant and eye-catching. With a Voltage of 24 VDC, it is compatible with most power sources. And with its IP67 Sealing, it is protected against dust and water, making it suitable for both indoor and outdoor use.
Technical specifications
Filter Property Value
Connection solder connection/2.8 mm
Diode Diameter 8 mm
Installation diameter 12 mm
Farbe der Beleuchtung green
Luminous intensity 0.06 cd
Assembly central Mounting
Rated voltage (DC) 24 V
Rated current 20 mA
Grid 2.54 mm