NLD29W9025W0500 | Signal Lamps, Indicators, Arrays
Signal light, 12 V (AC), 12 V (DC), white, 1.1 cd, Mounting Ø 8 mm, LED number: 1, NLD29W9025W0500
Order No.: 31G5118
EAN: 4099889580044
MPN:
NLD29W9025W0500
Image may differ
No longer in assortment
Available: 47 pcs.
Subject to prior sale
1 pcs.
LED signal lamps and 500 mm stranded hook-up wires, type NLD29W.
Panel-mount diameter: 8.0 mm, visible in sunlight, high-gloss chrome-plated, for DC and AC voltage. Rated current (AC/DC): 9.0/17 mA. Degree of protection (EN 60529): IP 67. Ambient temperatures: –20 to +60 °C.
With inner reflector.
Front-panel thickness: max. 6.5 mm.
Technical attributes (rated voltage (±10 %), color, luminous intensity, wavelength): 12 V AC/DC, white, 1100 mcd, X 0.31/Y 0.32
Technical specifications
Filter Property Value
Connection stranded wires
Installation diameter 8 mm
Farbe der Beleuchtung white
Luminous intensity 1.1 cd
Assembly central Mounting
Rated voltage (AC) 12 V
Rated voltage (DC) 12 V
Rated current 17 mA