NLD29TR1A12 | Signal Lamps, Indicators, Arrays
Signal light, 12 V (DC), red/green/yellow, Mounting Ø 8 mm, LED number: 1, NLD29TR1A12
Order No.: 31G5014
EAN: 4099889579840
MPN:
NLD29TR1A12
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 3 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
100 pcs.
500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
TRIO signal lamps with LED, type NLD29.
For 8.0 mm panel mount diameter, triple-colored (red/green/yellow). Protective resistor, reflector with high-gloss or black chrome finish-plated finish; Connection: 2.0 x 0.5 mm tab terminals. Ambient temperatures: –20 to +60 °C. Degree of protection: IP 67.
With outer reflector.
Maximum front-panel thickness: 4.0 mm.
Technical attributes (type, rated voltage, reflector Version): NLD29TR1A12, 12V DC, black chrome finish
Technical specifications
Filter Property Value
Connection faston plug 2.0 x 0.5 mm
Installation diameter 8 mm
Farbe der Beleuchtung red/green/yellow
Assembly central Mounting
Rated voltage (DC) 12 V