POS400JT-77-56RAA | Vitrohm
Metal oxide film resistor, 56 Ω, 4 W, ±5 %, POS400JT-77-56RAA
Order No.: 29E636
EAN: 4099879674678
MPN:
POS400JT-77-56RAA
PO591-05T56R
Series: PO
POS400JT-77-56RAA Vitrohm Wirewound Resistors
Image may differ
Available: 1,075 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
Subject to prior sale
Metal oxide film resistor, POS400JT-77-56RAA, Vitrohm
Metal Oxide Film Resistor, 56 Ω, 4 W, ±5 %
Filter Property Value
ohmic resistance 56 Ω
Tolerance ±5 %
Power 4 W
Version metal oxide resistor
Temperature coefficient ±200 ppm/K
Isolation voltage 500 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 200 °C
diameter 9 mm
Length 20 mm