POS400JT-77-12KAA | Vitrohm
Metal oxide film resistor, 12 kΩ, 4 W, ±5 %, POS400JT-77-12KAA
Order No.: 29E748
EAN: 4099879674968
MPN:
POS400JT-77-12KAA
Series: PO
POS400JT-77-12KAA Vitrohm Wirewound Resistors
Image may differ
Available: 432 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide film resistor, POS400JT-77-12KAA, Vitrohm
Metal Oxide Film Resistor, 12 kΩ, 4 W, ±5 %
Features
  • High power dissipation 4[W]
  • “Z” preforming ; Other preforming available
  • RoHs & REACH Compliant
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 12 kΩ
Tolerance ±5 %
Power 4 W
Design axial
Assembly THT
Version metal oxide resistor
Temperature coefficient ±200 ppm/K
Isolation voltage 500 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 200 °C
diameter 9 mm
Length 20 mm