POS200JT-73-1R2AA | Vitrohm
Metal oxide film resistor, 1.2 Ω, 2 W, ±5 %, POS200JT-73-1R2AA
Order No.: 18E602
EAN: 4099879673176
MPN:
POS200JT-73-1R2AA
Series: PO
POS200JT-73-1R2AA Vitrohm Wirewound Resistors
Image may differ
Available: 1,846 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
Subject to prior sale
Metal oxide film resistor, POS200JT-73-1R2AA, Vitrohm
Metal Oxide Film Resistor, 1.2 Ω, 2 W, ±5 %
Filter Property Value
ohmic resistance 1.2 Ω
Tolerance ±5 %
Power 2 W
Version metal oxide resistor
Temperature coefficient ±200 ppm/K
Isolation voltage 500 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 200 °C
diameter 4.5 mm
Length 11.5 mm