MBB02070C1609FCT00 | Vishay
Metal film resistor, 16 Ω, 0.4 W, ±1 %, MBB02070C1609FCT00
Order No.: 15E250
EAN: 4099879669841
MPN:
MBB02070C1609FCT00
Series: MBB 0207
MBB02070C1609FCT00 Vishay Wirewound Resistors Image 1
MBB02070C1609FCT00 Vishay Wirewound Resistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5000 pcs.
Metal film resistor, MBB 0207 CT 1% 16R, Vishay
Features
  • Established reliability
  • Advanced thin film technology
  • Intrinsic sulfur resistance
  • Single lot date code
Applications
  • Military
  • Avionics
  • Space
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 16 Ω
Tolerance ±1 %
Power 0.4 W
Design axial
Assembly THT
Version metal film resistor
Temperature coefficient ±50 ppm/K
Isolation voltage 75 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
diameter 2.5 mm
Length 6.5 mm