MCT06030C2700FP500 | Vishay
Resistor, thin film, SMD 0603 (1608), 270 Ω, 0.1 W, ±1 %, MCT06030C2700FP500
Order No.: 07E540
EAN: 4099879190093
MPN:
MCT06030C2700FP500
Series: MCT 0603
MCT06030C2700FP500 Vishay SMD Resistors Image 1
MCT06030C2700FP500 Vishay SMD Resistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 5,282 pcs.
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
Subject to prior sale
SMD thin-film resistor, MCT 0603-50 1% P5 270R, Beyschlag
Resistor, Thin film, SMD 0603, 270 Ω, 0.1 W, ±1 %
Filter Property Value
ohmic resistance 270 Ω
Tolerance ±1 %
Power 0.1 W
Design SMD 0603 (1608)
Temperature coefficient ±50 ppm/K
Technology thin film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Length 1.55 mm
Width 0.8 mm
Height 0.45 mm