MCT06030C1601FP500 | Vishay
Resistor, thin film, SMD 0603 (1608), 1.6 kΩ, 0.1 W, ±1 %, MCT06030C1601FP500
Order No.: 07E616
EAN: 4099879190284
MPN:
MCT06030C1601FP500
Series: MCT 0603
MCT06030C1601FP500 Vishay SMD Resistors Image 1
MCT06030C1601FP500 Vishay SMD Resistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Subject to prior sale
5000 pcs.
SMD thin-film resistor, MCT 0603-50 1% P5 1K6, Beyschlag
Resistor, Thin film, SMD 0603, 1.6 kΩ, 0.1 W, ±1 %
Filter Property Value
ohmic resistance 1.6 kΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.1 W
Design SMD 0603 (1608)
Temperature coefficient ±50 ppm/K
Technology thin film
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Length 1.55 mm
Width 0.8 mm
Height 0.45 mm