TSP 360-124WR | TRACO POWER
Power supply, 24 to 28 VDC, 15 A, 360 W, TSP 360-124WR
Order No.: 25K5672
EAN: 4099891284114
MPN:
TSP 360-124WR
Series: TSP WR
TSP 360-124WR TRACO POWER DIN Rail Power Supplies Image 1
TSP 360-124WR TRACO POWER DIN Rail Power Supplies Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power supplies, type TSP..WR.
Ultra-wide input range from 100 to 550 VAC, for single- and 3-phase operation, suitable for wall and rail mounting, rigged metal enclosure, variable output voltage, DC-OK signal,sustained short circuit-proof, overvoltage and thermal overload protection; Input voltage: 85 to 132/187 to 550 VAC (selectable). Output voltage adjustment range: 24 to 28 VDC. Line control: max. 0.5 %. Load control: max. 0.5 %. Residual ripple: 100 mVpp. Interference suppression: EN 55011 class B, EN 55022 class B, EN 61204-3, EN 61000-6-3. Immunity to interference: EN 61204-3, EN 61000-6-2. Short-circuit protection: current limiting at 125 % of Imax. Overvoltage protection: 34 V. Efficiency: 88 %. Operating temperatures: –25 to +70 °C. Connections: pluggable screw terminals.
360 W output power, type TSP..WR.
Dimensions: W 80, H 125, D 125 mm.
Technical attributes (type, output power, output current max): TSP 360-124WR, 360 W, 24 VDC, 15 A
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 15 A
Output voltage DC 24 to 28 VDC
Input voltage AC 85-132 VAC, 187-550 VAC
Power 360 W
efficiency 88 %
Degree of protection (IP) IP20
Width 80 mm
Height 125 mm
Depth 125 mm