VEV107M6R3S0ANC01K | Teapo
Electrolytic capacitor, 100 µF, 6.3 V (DC), ±20 %, SMD, Ø 5 mm, VEV107M6R3S0ANC01K
Order No.: 10D4354
EAN: 4099879865397
MPN:
VEV107M6R3S0ANC01K
EV100UF/6,3V
Series: EV
VEV107M6R3S0ANC01K Teapo Electrolytic Capacitors Image 1
VEV107M6R3S0ANC01K Teapo Electrolytic Capacitors Image 2
VEV107M6R3S0ANC01K Teapo Electrolytic Capacitors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
SMD aluminum electrolytic capacitor, type Teapo EV.
For surface mounting. Very low impedance
Rated voltage 6.3 VDC, type EV.
Technical specifications
Filter Property Value
Version polar
Capacity 100 µF
Rated voltage (DC) 6.3 V
Tolerance ±20 %
Ripple current 160 mA
Design SMD
diameter 5 mm
Length 5.4 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 105 °C