T4062113004-002 | TE Connectivity
Sensor actuator cable, M8-cable plug, straight to M8-cable socket, straight, 4 pole, 1 m, PVC, black, 3 A, T4062113004-002
Order No.: 72P3718
EAN: 4099891672461
MPN:
T4062113004-002
T4062113004-002 TE Connectivity Sensor-Actuator Cables Image 1
T4062113004-002 TE Connectivity Sensor-Actuator Cables Image 2
T4062113004-002 TE Connectivity Sensor-Actuator Cables Image 3
T4062113004-002 TE Connectivity Sensor-Actuator Cables Image 4
T4062113004-002 TE Connectivity Sensor-Actuator Cables Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 12 Days: 118 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
2 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Sensor actuator cable, T4062113004-002, TE Connectivity
Features
  • IP67 rated: dust and waterproof
Applications
  • Industrial communications
  • Industrial automation
  • Machine tools
  • Semiconductor manufacturing
  • Process control system
  • Electronics manufacturing
Technical specifications
Filter Property Value
Connection (1) M8-cable plug, straight
Connection (2) M8-cable socket, straight
Pin number 4 pole
Cable length 1 m
Colour black
Material PVC
Degree of protection (IP) IP67
LED display No
max. Voltage 30 V
Rated current 3 A