ACM2012-900-2P-T002 | TDK
Common mode filter, 100 MHz, 400 mA, 50 V (DC), 50 VDC, 200 nH, faston plug 6.3 mm, ACM2012-900-2P-T002
Order No.: 46D6698
EAN: 4099889063721
MPN:
ACM2012-900-2P-T002
Series: ACM
ACM2012-900-2P-T002 TDK Interference suppression filter Image 1
ACM2012-900-2P-T002 TDK Interference suppression filter Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 6,071 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Suppressor filter, ACM2012-900-2P-T002, TDK
Features
  • Impedance for common mode noise can clear 1000Ω [100MHz], and has excellent EMC suppression
  • Differential mode impedance is suppressed, so there is virtually no affect on high speed signals
  • Operating temperature range: –40 to +85 °C
Applications
  • USB line for PCs and peripheral devices
  • IEEE1394 lines and ETHERNET lines for PCs, STBs, etc
  • LCD panel LVDS and Panel Link lines
Technical specifications
Filter Property Value
Version common mode filter
max. frequency 100 MHz
Rated voltage (DC) 50 V
Rated current 400 mA
Rated Voltage 50 VDC
Inductance per line 200 nH
ohmic resistance 90 Ω
Connection faston plug 6.3 mm
With fuse No
integrated switch No
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C