VLS6045AF-8R2M | TDK
Choke, SMD 6045, 8.2 µH, 3.7 A, VLS6045AF-8R2M
Order No.: 72D1458
EAN: 4099889006414
MPN:
VLS6045AF-8R2M
Series: VLS-AF
VLS6045AF-8R2M TDK Fixed Inductors Image 1
VLS6045AF-8R2M TDK Fixed Inductors Image 2
VLS6045AF-8R2M TDK Fixed Inductors Image 3
1500 pcs.
SMD choke, VLS6045AF-8R2M, TDK
Features
  • Magnetic shield type wound inductor for power circuits
  • Optimization of THD+N (Total Harmonic Distortion + Noise) characteristics based on coils
  • Operating temperature range: -40 to +105°C
Applications
  • Class-D amplifier
  • AI speaker
  • Bluetooth speakers
  • TV speakers
Product type choke
Inductance 8.2 µH
DC current 3.7 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 42 mΩ
Saturation current 3.2 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 6045
Length 6 mm
Width 6 mm
Height 4.5 mm