SPM5020T-6R8M-LR | TDK
Choke, SMD 5020, 6.8 µH, 2.8 A, SPM5020T-6R8M-LR
Order No.: 75D1816
EAN: 4099889037074
MPN:
SPM5020T-6R8M-LR
Series: SPM-LR
SPM5020T-6R8M-LR TDK Fixed Inductors Image 1
SPM5020T-6R8M-LR TDK Fixed Inductors Image 2
SPM5020T-6R8M-LR TDK Fixed Inductors Image 3
Subject to prior sale
500 pcs.
SMD choke, SPM5020T-6R8M-LR, TDK
Features
  • Magnetic shield type wound inductor for power circuits using a metallic magnetic material
  • Operating temperature range: -40 to +125°C
Product type choke
Inductance 6.8 µH
DC current 2.8 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 118.5 mΩ
Saturation current 4.2 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD 5020
Length 5.4 mm
Width 5.1 mm
Height 2 mm