HWS-50A-12/A | TDK-Lambda
AC/DC power supply, 12 VDC, 4.3 A, 52 W, HWS-50A-12/A
Order No.: 70C1029
EAN: 4099891289782
MPN:
HWS-50A-12/A
Series: HWS
HWS-50A-12/A TDK-Lambda Built-In Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
AC/DC Power Supply, HWS-50A-12/A, TDK-Lambda
The HWS series is characterized by its reliable fan-cooled models with 300, 600, 1000 and 1500W. They deliver output voltages from 3.3V to 60V. A PV input (option for 300 and 600W, standard on 1000 and 1500W units), with a programming voltage of 1 to 6Vdc, allows continuous (analog) regulation of the output voltage between 20% and 120% (20% - 110% for 48V units) of the nominal output voltage. Another advantage of the HWS series is an extended manufacturer's warranty.
Features
  • Limited lifetime warranty
  • High efficiency
  • Wide range AC input
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 4.3 A
Output voltage DC 12 VDC
Input voltage AC 85-265 VAC
Power 52 W
efficiency 85 %
Length 31.5 mm
Width 120 mm
Height 82 mm