B72650M0200K072 | TDK (EPCOS)
Varistor, SMD 3225, VV 33 V, 100 A, 26 V (DC), 20 V (AC), ±10 %, 0.01 VA (AC), 0.6 J, B72650M0200K072
Order No.: 82E6890
EAN: 4099879994967
MPN:
B72650M0200K072
B72650M200K72
B72650M0200K072 TDK (EPCOS) Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 999 Weeks
Subject to prior sale
2000 pcs.
Metal oxide varistor, B72650M0200K072, EPCOS
Features
  • SMD plastic package
  • RoHS-compatible
  • Suitable for lead-free soldering
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 3225
Varistor Voltage Type 33 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 100 A
Rated voltage (DC) 26 V
Rated voltage (AC) 20 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.01 W
Energy absorption 0.6 J
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C