B72580T0300K062 | TDK (EPCOS)
Varistor, SMD 1812, VV 47 V, 800 A, 38 V (DC), 30 V (AC), ±10 %, 0.015 VA (AC), 4.2 J, B72580T0300K062
Order No.: 82E6791
EAN: 4099879994837
MPN:
B72580T0300K062
B72580T300K62
B72580T0300K062 TDK (EPCOS) Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 11 Weeks
Subject to prior sale
2000 pcs.
SMD multilayer varistor, B72580T0300K062, EPCOS
Features
  • High energy absorption capability
  • High surge load capability acc. to IEC 61000-4-5
  • Bidirectional protection
  • Low leakage current
  • Long-term ESD stability
  • RoHS-compatible, lead-free
Applications
  • Industrial applications
  • Building safety and security applications
  • Power supplies
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 1812
Varistor Voltage Type 47 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 800 A
Rated voltage (DC) 38 V
Rated voltage (AC) 30 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.015 W
Energy absorption 4.2 J
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C