B72580E1140S262 | TDK (EPCOS)
Varistor, SMD 1812, VV 22 V, 800 A, 16 V (DC), 14 V (AC), ±15 %, 0.015 VA (AC), 2.4 J, B72580E1140S262
Order No.: 82E6784
EAN: 4099879994790
MPN:
B72580E1140S262
B72580E1140S262 TDK (EPCOS) Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 20 Weeks
Subject to prior sale
3000 pcs.
SMD multilayer varistor, B72580E1140S262, EPCOS
Features
  • High energy absorption capability
  • Low leakage current
  • Long-term ESD stability
  • Bidirectional protection
  • Qualification based on AEC-Q200
  • RoHS-compatible, lead-free
Applications
  • Load-dump protection
  • Jump-start protection
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 1812
Varistor Voltage Type 22 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 800 A
Rated voltage (DC) 16 V
Rated voltage (AC) 14 V
Tolerance ±15 %
Power dissipation 0.015 W
Energy absorption 2.4 J
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 150 °C