B72520E0400K062 | TDK (EPCOS)
Varistor, SMD 1206, VV 68 V, 100 A, 56 V (DC), 40 V (AC), ±10 %, 0.008 VA (AC), 0.5 J, B72520E0400K062
Order No.: 82E6635
EAN: 4099879994523
MPN:
B72520E0400K062
B72520E400K62
B72520E0400K062 TDK (EPCOS) Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 13 Weeks
Subject to prior sale
4000 pcs.
SMD multilayer varistor, B72520E0400K062, EPCOS
Features
  • High energy absorption capability
  • Low leakage current
  • Long-term ESD stability
  • Bidirectional protection
  • Qualification based on AEC-Q200
  • RoHS-compatible, lead-free
Applications
  • Load-dump protection
  • Jump-start protection
Technical specifications
Filter Property Value
Design SMD 1206
Varistor Voltage Type 68 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 100 A
Rated voltage (DC) 56 V
Rated voltage (AC) 40 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.008 W
Energy absorption 0.5 J
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 150 °C