B72210S2301K131 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 470 V, 3500 A, 385 V (DC), 300 V (AC), ±10 %, 0.4 VA (AC), 60 J, B72210S2301K131
Order No.: 82E6174
EAN: 4099879992048
MPN:
B72210S2301K131
B72210S2301K131 TDK (EPCOS) Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 32 Weeks
Subject to prior sale
3000 pcs.
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 470 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 3500 A
Rated voltage (DC) 385 V
Rated voltage (AC) 300 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.4 W
Energy absorption 60 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 105 °C