B72210S1140K551 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 22 V, 500 A, 16 V (DC), 14 V (AC), ±10 %, 0.05 VA (AC), 2 J, B72210S1140K551
Order No.: 82E6161
EAN: 4099879991928
MPN:
B72210S1140K551
B72210S1140K551 TDK (EPCOS) Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 32 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
3000 pcs.
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 22 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 500 A
Rated voltage (DC) 16 V
Rated voltage (AC) 14 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.05 W
Energy absorption 2 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 105 °C