B57871S0103F001 | TDK (EPCOS)
NTC, 10 kΩ, ±1 %, 0.06 W, 3988 K, 0.004 W/K, 7 s, THT, B57871S0103F001
Order No.: 80E6932
EAN: 4099879976680
MPN:
B57871S0103F001
B57871S103F1
Series: B57871
B57871S0103F001 TDK (EPCOS) NTC Thermistors
Image may differ
Available: 170 pcs.
Price per unit*
1 pcs.
25 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
Subject to prior sale
NTC thermistors, type TDK/Epcos B57871.
Rugged version molded in epoxy resin
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 10 kΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.06 W
B-value at 25/100 °C 3988 K
Thermal conductivity (Air) 0.004 W/K
Cooling time constant (air) 7 s
Assembly THT
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C