B57863S0302F040 | TDK (EPCOS)
NTC, 3 kΩ, ±0.2 %, 0.06 W, 3988 K, 0.002 W/K, 15 s, THT, B57863S0302F040
Order No.: 80E6782
EAN: 4099879976338
MPN:
B57863S0302F040
B57863S302F40
Series: B57863
B57863S0302F040 TDK (EPCOS) NTC Thermistors
Image may differ
Available: 673 pcs.
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
Subject to prior sale
NTC thermistors, type TDK/Epcos B57863S.
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 3 kΩ
Tolerance ±0.2 %
Power 0.06 W
B-value at 25/100 °C 3988 K
Thermal conductivity (Air) 0.002 W/K
Cooling time constant (air) 15 s
Assembly THT
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 155 °C