B57401V2472J062 | TDK (EPCOS)
NTC, 4.7 kΩ, ±5 %, 0.21 W, 3650 K, 0.004 W/K, 10 s, SMD 0805, B57401V2472J062
Order No.: 80E5262
EAN: 4099879975461
MPN:
B57401V2472J062
B57401V2472J62
Series: B57401
B57401V2472J062 TDK (EPCOS) NTC Thermistors Image 1
B57401V2472J062 TDK (EPCOS) NTC Thermistors Image 2
B57401V2472J062 TDK (EPCOS) NTC Thermistors Image 3
Image may differ
Available: 4,126 pcs.
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
Subject to prior sale
SMD NTC thermistors, type TDK/Epcos B57401V../B57411V../B57421V../B57471V.
Size 0805, with metalized nickel barrier junction
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 4.7 kΩ
Tolerance ±5 %
Power 0.21 W
B-value at 25/100 °C 3650 K
Thermal conductivity (Air) 0.004 W/K
Cooling time constant (air) 10 s
Assembly SMD 0805
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C