B84742A0025R190 | TDK (EPCOS)
EMC filter, 50 to 60 Hz, 25 A, 1 kV (DC), 500 VAC, terminal block, B84742A0025R190
Order No.: 74D8212
EAN: 4099889078800
MPN:
B84742A0025R190
B84742A25R190
B84742A0025R190 TDK (EPCOS) Interference suppression filter
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
4 pcs.
EMC filter, B84742A0025R190, EPCOS
2-line filter for converters and power electronics
Features
  • High DC voltage
  • Easy to install
  • Space saving by optimized footprint
  • Low weight
  • Degree of protection: IP 20
Applications
  • DC-link filters in photovoltaic system
  • Single-phase power controllers
  • AC applications with phase-to-phase voltage
Technical specifications
Filter Property Value
Version EMC filter
min. frequency 50 Hz
max. frequency 60 Hz
Rated voltage (DC) 1 kV
Rated current 25 A
Rated Voltage 500 VAC
ohmic resistance 4.2 mΩ
Connection terminal block
Number of phases 1
With fuse No
integrated switch No
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 100 °C