B84111F0000B060 | TDK (EPCOS)
EMC filter, 50 to 60 Hz, 6 A, 250 V (DC), 250 VAC, 1.8 mH, faston plug 6.3 mm, B84111F0000B060
Order No.: 75D242
EAN: 4099889079715
MPN:
B84111F0000B060
B84111FB60
B84111F0000B060 TDK (EPCOS) Interference suppression filter Image 1
B84111F0000B060 TDK (EPCOS) Interference suppression filter Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 16 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
40 pcs.
EMC filter, B84111F0000B060, EPCOS
2-line filter SIFI-F for normal insertion loss
Features
  • Easy to install
  • Compact design
  • Cost-optimized construction
Applications
  • Switch-mode power supplies
  • Industrial electronics
  • Telecommunications
  • Data system
  • DC applications
Technical specifications
Filter Property Value
Version EMC filter
min. frequency 50 Hz
max. frequency 60 Hz
Rated voltage (DC) 250 V
Rated current 6 A
Rated Voltage 250 VAC
Capacity X|Y X2 2 x 100 nF, Y2 2 x 4700 pF
Inductance per line 1.8 mH
Connection faston plug 6.3 mm
Number of phases 1
With fuse No
integrated switch No
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 100 °C