6SL3210-1KE24-4AF1 | Siemens
Frequency converter, 3-phase, 22 kW, 480 V, 74 A for SIMATIC control system, 6SL3210-1KE24-4AF1
Order No.: 80P0704
EAN: 4042948673188
MPN:
6SL3210-1KE24-4AF1
6SL32101KE244AF1
Series: SINAMICS G120
6SL3210-1KE24-4AF1 Siemens Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
SINAMICS G120C Rated power 22.0 kW with 150% Overload for 3 SEC 3AC 380 - 480 V +10/-20% 47-63HZ Integrated filter class A I/O-Interface: 6DI, 2DO, 1AI, 1AO Safe torque off integrated fieldbus: PROFINET-PN Protection: IP20/ UL open type size: FSD 472x 200x 237(HXWXD) External 24V Frequency converter SINAMICS G120C the compact and versatile frequency converter with optimum functionality for requirements of various applications, such as conveyor belts, mixers, pumps, fans, and compressors. With the certified safety function Safe Torque Off (STO), STO via terminal/ with PROFIsafe, already integrated, no further External components are required. Operation/commissioning is performed quickly and simply with the PC via USB or via a Basic Operator Panel or Intelligent Operator Panel. Networking of the drives is possible via standard fieldbus systems (PROFINET, PROFIBUS) and a card slot for cloning parameter sets for intuitive series commissioning is provided. To boost energy efficiency, the converter is equipped with a precise energy-optimized vector control SLVC and features automatic flux reduction. The SINAMICS G120C covers the three-phase voltage range between 380 V to 480 V and is available in seven frame sizes in a power range of 0.55 kW to 132 kW. The SINAMICS G120C frequency converter can be individually adapted to the users requirements with various options, such as connecting cables, line filters, braking resistors, line reactors, and further accessories. The variable-speed devices are an integral part of Totally Integrated Automation (TIA) and work optimally together with SIMATIC controllers, for example.
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Suitable for SIMATIC control system
Power 22 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 74 A
Width 200 mm
Height 472 mm
Depth 237 mm